Container terminal Wroclaw
Terminal kontenerowy to miejsce, w którym kontenery transportowe są przeładowywane z jednego środka transportu na drugi w celu dalszego ich przewozu. Można wyróżnić terminale morskie oraz lądowe. W przypadku terminalu morskiego, kontenery z towarami przenoszone są z samochodu lub pociągu na ogromny statek – kontenerowiec. Natomiast terminale lądowe obejmują zazwyczaj przeładunek z kolei na samochód ciężarowy i odwrotnie.
Zarówno terminal morski, jak i kolejowy są zazwyczaj częścią tzw. transportu intermodalnego. Jest to przewóz ładunków wykorzystujący więcej niż jeden środek transportu, jednak bez przeładunku samego towaru podczas całej procedury. Oznacza to, że cały kontener z towarem przeładowywany jest z samochodu ciężarowego na pociąg, z pociągu na kontenerowiec itd. Takie rozwiązanie ułatwia i usprawnia całą procedurę, umożliwiając dowóz towaru praktycznie do każdego zakątka świata.
Największym i najnowocześniejszym terminalem lądowym (kolejowym) w Polsce jest terminal kontenerowy Wrocław, położony konkretnie w Kątach Wrocławskich, 10 km od stolicy Dolnego Śląska. W jednym z najszybciej rozwijających się miast Polski ma siedzibę wiele firm produkcyjnych i centr dystrybucji. Z tego powodu jest to wymarzona lokalizacja dla terminalu kontenerowego.
Obiekt obejmuje aż 50 000 m2 utwardzonego terenu zewnętrznego, dużą halę, 800 metrów torów kolejowych, 3000 TEU pojemności magazynowej i specjalistyczne sprzęty. Reachstackery, wózki widłowe czy też suwnica elektryczna czynią przeładunek kontenerów prostym i bezproblemowym. Dowożenie i odwożenie towarów na pociąg i z pociągu do miejsca docelowego odbywa się z pomocą 30 samochodów ciężarowych. Natomiast dzięki bezpośredniemu połączeniu z morskim terminalem kontenerowym w Gdańsku towary bez problemu mogą być dowożone do wielu miejsc na całym świecie.
Transport kontenerowy to najlepszy sposób przewozów towarów drobnicowych na każdą odległość. Kolejowy terminal kontenerowy we Wrocławiu stawia tego rodzaju usługi w naszym kraju na najwyższym poziomie.